Vše o PC hrách

recenze

Ano je to opět tady, dočkali jsme se dalšího očekávaného dílu skoro dnes už legendárního Strongholdu. A mou svatou povinností bylo Vám doslova a do písmene rozebrat veškeré klady a zápory této hry.

Na úvod by bylo asi moudré krátké poohlídnutí za společností, která si tuto sérii her vzala na triko. Jistě už každý z Vás tuší, že se jedná o neméně známou společnost FireFly, která se rozhodla, že by nebylo špatné vyrobit strategii, která by hráčům přinesla něco nového, u čeho by se jejich mozky lehce škvařili a i přesto jim přinášela zábavu z hraní, a tak vznikl první Stronghold. Hra nebyla ve své době nejlepším co si hráč mohl na herním trhu sehnat, ale i přesto sklidila velký úspěch hlavně díky své promyšlenosti.

O rok později si vývojáři řekli, že by nebylo špatné navázat na předchozí úspěchy s prvním dílem a tak vznikl Stronghold 2 ten se narozdíl od prvního dílu dočkal spíše posměchu než ovoce a to i přesto, že byl zasazen do 3D prostředí. Nadále se začali od společnosti FireFly objevovat datadisky jako byl Crusader nebo Warchest, ale ani jeden z nich nenaplnil očekávání hráčů a už vůbec ne naděje na lepší budoucnost společnosti. A když jsem u těch datadisků dostáváme se konečně k samotnému tématu tohoto článku a to ke Strongholdu Legends.

Když jsem se rozhodl, že budu recenzovat hru takového kalibru tak jsem se doslova těšil, a to i přestože jsem věděl, že předchůdci této hry neměli moc velký ohlas v herním světě. A teď už, ke hře měl jsem bohužel možnost otestovat pouze demo této hry, ale i přesto mě hra příjemně překvapila, hned po instalaci a zapnutí hry se objevilo logo tvůrců a dalších spolupracujících sponzorů. Dále se přede mnou rozevřelo graficky velmi povedené menu s pozadím pohybujícího se draka. V menu máte na výběr buď hlavní dějovou kampaň a nebo tzv. skirmish akci. Já jsem si vybral to druhé a začal jsem hrát. Ještě v úvodu bych chtěl dodat, že celkem závisí na vaší grafické kartě, ne že by to byl nějaký moc velký problém, ale pokud si chcete hru opravdu užít tak nedoporučuji aby jste ji nějak šetřili.

Objevíte se na mapě a snažíte se rozkoukat mě to osobně trvalo nějakých 5 minut než jsem si ovládání trochu osahal a začal jsem hrát. Každopádně jsem měl proti sobě dva nepřátelské tábory a uprostřed mapy stál jakýsi výčnělek s kameny, který se každý hráč snažil ubránit a tak jsem bez rozmyslu vyrazil se svými nejvěrnějšími rytíři a lučištníky zabrat pahorek. Bohužel jsem zjistil, že sem nebyl jediný, kdo měl stejný nápad a brzo jsem zjistil, že rytíři jsou neskutečně pomalí a lučištníci neobvykle zranitelný, ale i přes tuto bláhovost jsem vyhrál díky tomu, že se na mě nepřátelské jednotky bez rozmyslu vrhali a páchali doslova sebevraždy.

Také můžete shlédnout video z této hry (08:19 minut).

A toto bych právě označil za první mínus této hry, ale co naplat hrál jsem dál proto jsem si vyzkoušel kampaň. Ze začátku začínáte za proslulého krále Artuše. Mnozí z nás si asi řeknou, kde je Merlin? Ani ten v této hře nechybí, je to pravá ruka Artuše a tak začíná pravá čistka. Merlinovy kouzla jsou opravdu vydařená a na těch tvůrci rozhodně rozpočtem nešetřili, dále se v dalších misích přesunete trochu severněji za nordickým hrdinou Sigfriedem a vzhledem k tomu, že jste na severu je zde vše přizpůsobeno severním podmínkám. V této již bohaté sbírce hrdinů nechybí ani upír Drákula, který ve svém vlastnictví má ohromnou zásobu nestvůr od čtyřnohých až po ty létající.

Novinkou ve Strongholdu je nasazení hrdinů do boje a každý má ve svém vlastnictví kouzla, kterými Vám může zbořit hradby, bez mrknutí oka zabít Vaši armádu, zmást Vaše jednotky a poslat je na vaše vojáky nebo na Vás poslat draka bezpochyby nejsilnější jednotku v této hře, která se sama léčí. A teď už konec chvály, jakožto hráč jsem očekával kvalitní boj. Toho jsem se zde, ale nedočkal. Boj sice nijak moc nevybočoval ze zaběhlých tradic, ale co mu předcházelo a následovalo byl horor, když jednotky měli zaútočit seběhli se kupy a běželi spolu a to už nebyl pro nepřítele žádný problém je zničit. Právě s tímto se budete celou dobu hraní potýkat. Jste odkázáni pouze na nastavení povahy armády, kde si můžete vybrat pouze mezi agresivním, defenzivním nebo neutrálním postavením.

Dále jsem zjistil, že pokulhává i umělá inteligence bohužel na obou stranách. Přestože, jsem si nastavil svoje jednotky do agresivního módu, nebyly schopné zaútočit na nepřítele, i když byl od nich pouhých pár kroků a díky tomuhle přicházíte v boji o značnou část jednotek a to hlavně o lučištníky.

Na závěr

Pokud jde o hru tak po grafické stránce nepůsobí zle, ale i přesto některé modely, se kterými se ve hře setkáte postrádají poněkud kvalitní texturu. Pak je zde monotónní ničení objektů. Za celou dobu hraní se mi nestalo, že bych ten samý objekt zničil jiným způsobem, ale naopak pokud jde o kvalitu a zpracování hudby ve hře té nemohu vytknout naprosto nic. Tudíž podle mého názoru hra si vzala něco z prvního dílu Strongholdu a druhého dílu. Velice mě zde potěšila účast legendárních postav a některých nestvůr, ale i přes tato úskalí tvůrců se Stronghold Legends nedostane mezi první místa v hratelnosti.