Vše o PC hrách

recenze

Ten největší poprask vyvolali EA Sports vydáním hry NHL 2000, od té doby kvalita hry spíše upadala, až předchozí ročník dal najevo, že by se mohlo blýskat na lepší časy. Bohužel, jak vám napoví další řádky této recenze, očekávání nebylo na místě. EA Sports totiž dávají poměrně najevo, jako by je neúspěch série NHL až tak nezajímal, možná je v tomto laxnějším přístupu drží fakt, že na PC nemají žádného konkurenta. Stačí se podívat na FIFU, která po vydání hry Pro Evolution Soccer 3 dostala pořádně na frak a od té doby jde její kvalita stále nahoru.

Nový ročník hry NHL 07 přináší novinek opravdu poskromnu. Už při prvním spuštění zápasu si možná budete říkat, že jste asi omylem na ploše poklepali na ikonu NHL 06. Zápasy totiž začínají naprosto totožnou animací, jako ty v předchozím ročníku a tak je to i po celou hru. Na zcela novou animaci narazíte opravdu ojediněle. Já jsem si všimnul pouze nového pohledu do diváků, kde se předvádí banda tří týpků, kteří jsou navíc zpracování tak nehezky, že by autoři udělali lépe, kdy nás tohoto pohledu ušetřili. Totožných animací se dočkáte i při vstřelení branky, při vylučování, zkrátka při všem. Poté co se poprvé dostanete k puku zjistíte, že i ovládání prošlo změnou, které také nevím jestli je řešena zcela na jedničku. Například naprosto nešťastně se jeví přendání tlačítka na změnu aktivního hráče na jiné, než tlačítko přihrávky. Ovšem opět je zapotřebí poznamenat, že pro opravdoví zážitek z hraní je zapotřebí analogový gamepad. Pomocí analogových páček navíc můžete s hráčem předvést opravdu slušné zmatení gólmana.

Ani na samotné hře na ladě se nezměnilo téměř nic. Chvílemi hra stále připomíná boxerské utkání a brankáři stále předvádí takové nemastné neslané zákroky. Zatímco jednou chytnou opravdovou lahůdku podruhé za jejich záda projde nehorázný šourák. I rozhodčí poměrně často šlápnou vedle. Jedenkrát vyloučí hráče za hákování, ovšem v opakovaném záběru je vidět, že hokejka se hráče ani nedotkla, poté zase srazíte hráče takovým způsobem, že kdyby se už nikdy nezvedl, ani byste se nedivili a rozhodčí zůstává ledově klidný.

Mezi režimy hry se také dohledáte pouze jedné nové položky a to tlačítka s nápisem Minihra: Nájezdy. Náplň snad není potřeba dále rozebírat, hlavní je, že EA konečně vyslyšeli žádosti hráčů NHL a dali nám možnost zahrát si pouze samostatné nájezdy na gólmana. Po úspěchu z loňska přetrvala i disciplína Free for All, ve které proti soupeři vyzkoušíte hru na jednu branku. Vyhrává buď hráč, který jako první střelí požadovaný počet branek, nebo si můžete nastavit čas, kterým bude hra omezena. Samozřejmě nesmí chybět možnost zahrát si sezónu, ve které kromě té nejslavnější NHL najdete i ligy německa, finka, ..., ale konečně i českou extraligu. Vše s oficiálními soupiskami, dresy, pokřiky na stadiónech atd. Okusit můžete i tzv. Světový turnaj EA Sports, ve kterém změří síly národních mužstev. Národních týmů najdete ve hře pouze osm, nechybí Český ani Slovenský. Co ovšem nároďákům chybí jsou oficiální dresy, spokojit se tak musíme pouze s těmi vymyšlenými od EA Sports. Velmi slibný je i Dynastie mód. Jedná se o kompletní sezónu, ovšem s tím rozdílem, že je kladen mnohem větší důraz na řízení klubu. Máte tak přístup k financím týmu, hledačům talentů a jste v neustálém spojení s majitelem klubu, jehož podmínky musíte splnit pro setrvání ve funkci. Za výhry a dobré výsledky získáváte hvězdy, které vám poslouží k vylepšování určitých atributů týmu. Vylepšovat můžete hlavní kancelář (vztahy s veřejností, vyhledávání nováčků,..), personál na ledě (hl. trenér, asistenti trenéra, ...) a personál mimo led (lékař, posilovna, atd.).

Teď se konečně dostáváme na věc, která byla velmi očekávána na letošním NHL. Ano, už vás nebudu napínat. Jak že dopadl onen slíbený český komentář, v podání Roberta Záruby a Petra Vichnara? No bohužel ani tady to není zcela to pravé. Rozhodně to byl skvělý nápad, obdařit hru českým komentářem, bohužel je potřeba na něm ještě hodně zapracovat. Velkou chybou je určitě i malý prostor, který dostal Robert Záruba. Vše je totiž pouze podle předloh EA Sports a tak s jeho typickým komentářem, na který jste zvyklí v zápasech přenášených na ČT, se rozlučte. Sem tam vyplavou na povrch i problémy s jednotlivými pády českého jazyka. Občas tak zazní z úst komentátorů taková hloupost jako: „ A puk dostal Stuarta.“ apod. Mimo to velmi často je k slyšní fráze: „Puku se zmocňuje Sparty.“, což také zrovna nechápu. Hokej je hra rychlá a dvojice komentátorů občas nestíhá komentovat, co se právě děje na ledě, nejvíce se to projeví pokud s oblibou přeskakujete animace mezi jednotlivými vhazování. A velmi komicky na mě působili průpovídky pana Vichnara o brankářích jako o mistrech světa. Bylo by snad úplně jedno, jestli kamera sleduje Tomáše Vokouna nebo brankáře týmu Stojkovice Brod, vždy vám poví jak je ten nebo ten brankář úžasný a skvělý. Jinak je komentář opravdu celkem povedený, ovšem doufám, že tento poloviční neúspěch nebude pro EA Sports znamením, že v příštím roce by měli od českého komentáře upustit.

Jak už se mohli pozorní čtenáři dočíst v úvodu této recenze, ani grafika se nedočkala žádných změn od minulého NHL. Novým grafickým kabátkem se tak mohou pyšnit pouze majitelé Xboxu 360 a pravda je taková, že je jim opravdu co závidět. Majitelé PC se dočkají snad příští rok.

To co se musí vyzdvihnout, jako již každoročně, je soudtrack. I tentokrát nabízí skutečné pecky, od nepříliš známých interpretů, které k tématu NHL naprosto pasují. Za zmínku určitě stojí vypsat alespoň některé z těchto kapel, takže tady sou: NOFX, Anti-Flag, Good Ridance, Hurt, Mashlin, Quite Drive a skladba, která mi nejvíce přirostla k srdci je od Cute is What We Aim For.

No a co říci na závěr? Letošní NHL 07 se EA Sports opravdu moc nepovedlo a všichni majitelé NHL 06 by si opravdu měli rozmyslet jestli je dobré do nového ročníku investovat, pokud tak učiní, tak jedině kvůli průměrně zdařilému českému komentáři a české extralize. Každopádně očekávejte naprosté minimum novinek, postarší grafiku a skvělý soudtrack.

všechny soundtracky najdete na -  http://rychlik91.webovastranka.cz/file/407

hru si můžete zakoupit po kliknuti na odkaz

NHL 07
NHL
web.php?id=rychlik&pr=4410