Vše o PC hrách

Recenze

Her s tématikou druhé světové války je určitě víc, ale asi ne tolik aby se s nimi herní scéna nasytila. Proto jich stále přibýva, no ne všechny se můžou pyšnit skvělou hratelností, grafikou atd… Proto všechny takovéto hry většinou nezaujmou. Avšak ty, kterým se to podaří se navždy zapíšou do paměti nás-hráčů. To určitě platí i o sérii Call of Duty. Jednička upoutala především hratelností a dodnes je jednou z nejhranějších multiplayerových her. Potom vyšel datadisk, a tak se nám do ruky dostalo pokračování.

Úvod
Jak jsem už říkal jednička upoutala měnícím se a nápaditým prostředím, hratelností a chytlavým multiplayerem. Má být naco pyšná, když se stala i hrou roku 2003. Dvojku si autoři s Infinity Ward naplánovali na zimu minulého roku (2005), kdy s ní zaútočili na peněženky hráčů. Aby jsme však zbytečně nechodili okolo horké kaše, posviťme si na dvojku blíže.

Rusi a Briti
Jednička nám nabídla tři kampaně a to: Americkou, Britskou a Ruskou. Každou jste přitom prožili v kůži jiného vojáka. Dvojka na to jde podobně a též nabízí zmíněné tři kampaně, které se odehrávají na různych bojových frontách. Hra začína ve studeném Rusku, kde počáteční tréning přeruší palba a výbuchy německých granátů. Začátek hry sice nevypadá světoborně, ale postupem času nabírá válečný konflikt na obrátkach. Vyhodíme do vzduchu několik německých tanků a za pomoci účinných granátů a slušné fyziky i pár němců. Call of Duty 2 (CoD 2 ) čerpá z válečných filmů, a proto vytváří známé sekvence pěkný dojem. Například mise ve starém potrubí a mnohé jiné situace a herní okamžiky. Z tuhých mrazů se přesuneme do horké pouště, kde bude naší úlohou odvrátit útoky nepřátelských vln, no nejen to. V poušti sehrávají významnou roli tanky, za které se budete často krýt a také si s nimi užijete tankové misie. Tato v pořadí druhá (Britská) kampaň je ješte o něco lepší než Ruská a právě v ní mají významnou roli také tanky i jiná vozidla. To znamená, že se převezeme v nějakém tom náklaďáku a džípu.

Američané a vylodění v Normandii
Poslední a asi nejdelší kampaň patří Americké kampani. Odehráva se v oblasti Normandie na Francouzkém území a je též zajímavá a zábavná. Když se odehráva na Francouzkém pobreží, nebylo by naškodu nezařadit vylodění v Normadii. Trefí Vás minomet, oživý Vás doktor, ale hlavně hned po vylodění musíme zdolat třista metrovou skálu pobreží. Vyčistíte zákopy od všudypřítomných Němců, no a ještě nějaký čas tu pobudete. Americká kampaň v některých místech připomíná i jiné hry s tématikou druhé světové války. To ale neznamená, že by autoři převzali nápady z jiných her.

Umělá inteligence a zbraně
CoD 2 měl znamenat výraznější posun v umělé inteligenci nepřátel. Je to pravda. Na atmosféře přidává i to, že prakticky po celý čas bojujete po boku vašich kamarádů ve zbrani. Jejich inteligence se projevý například při upozornění na blížící se posily či odstřelovače. Pokud někoho ztratíte, hned přiběhne další a další. Ze zbraní je tu tradičně bojová klasika, a proto někdy je potřeba horší zbraně rozebrat. Je tu samozřejmě samopal Thompson, kulomet BAR, sniperky či německé kusy jako je MP44 a britský Sten. Význam získali dýmové granáty. Když jich hodíte více před německé kulomety, nastane totální zmatek a Němci přeruší palbu. Můžete nést dvě velké zbraně, čtyři dýmové a čtyři klasické granáty. Nemůžete pozorovat stav svého zdraví a v momentě kdy nestřílíte zmizí celý HUD. Ve hře nejsou ani lekárničky, no to nepřekáží. Když to pořádně schytáte obraz zčervená a to už musíte někam zalést. Běhom několika sekund jste opět zdraví a jde se ďál.

Multiplayer
Když obsahuje CoD 2 multiplayer (samozřejmě), musíme si něco říci i o něm. Je velmi rozporuplný, obsahuje hodně chyb a naopak neobsahuje žádný anti-cheat, který by zabránil cheatování. Obsahuje nové i staro-nové mapy a tradičně módy jako Deathmatch a Teamdeathmatch. Autoři museli rychle vydat patch, který odstraní množství chyb. I tak je ale atmosféra v Multiplayeru skvělá a mezi zbraněmi se mihla i brokovnice.

Grafika a zvuk
Z grafické stránky vypadá hra skutečně pěkně, i nové efekty atd… Před vydáním hry se hodně lidí bálo hardwarových nároků, no obavy se ukázali být zbytečné a zahrají si i majitelé slabších PC. I na minimální požadované konfiguraci rozběháte hru plynule. Zvuk je taktéž jako grafika kvalitní a zvuky umocňují atmosféru. Audiovyzuální předvedení teda přidáva na celkovém dojmu.

Záverečné hodnocení
Call of Duty 2 je na tom kvalitativně podobně jako jednička. Užijete si ho víc jak v 25 misích za tři strany, a zbydou vám pěkné zážitky. Škoda slabšího Multiplayeru, mohlo to být ješte o něco lepší. Směle můžu říci, že je to hra víc než dobrá a po vyladění Multiplayeru bude novým králem na poli her s tématikou druhé světové války. Moje hodnocení je 90%. Toť vše!

Typ hry: Akční
Výrobce: Infinity Ward
Rok vydání: Zima 2005
Minimální konfigurace: Procesor 1.5Ghz, 256MB RAM, 64MB DirectX 7 3D grafická karta
Plusy hry:
- Skvělá hratelnost a grafika, zajímavé kampaně, nové napády
Mínusy hry:
- Multiplayer, poměrně krátká hrací doba

HRU MŮŽETE ZAKOUPIT PO KLIKNUTI NA ODKAZ
Call of Duty
Call
web.php?id=rychlik&pr=1090